Import z Chin

warto wiedzieć

Co importować? • przede wszystkim produkty, na których dobrze się znasz lub nimi pasjonujesz – włożysz więcej serca w swoją pracę i trudniej Cię będzie oszukać
 • rzeczy unikalne, które możesz sprzedać za wysoką cenę
 • przedmioty małych rozmiarów - obniżysz w ten sposób  koszt transportu za  sztukę 
 • NIE importuj „podróbek” 
 • skorzystaj z pomocy GOOGLE TRENDS

To narzędzie, które po wpisaniu nazwy produktu, pokaże Ci, jakie było/jest  nim zainteresowanie,  w określonym przez Ciebie czasie i wskazanych  regionach Polski/ miejscach na świecie 

Od dostawcy do zamówienia • znajdź  sprawdzonego dostawcę w Chinach – szukając przez popularne strony   ALIBABA  bądź ALIEXPRESS, zachowaj ostrożność, ponieważ często klienci zwabieni atrakcyjną ceną, wysyłają przedpłatę za towar   i  nagle okazuje się, że  strona internetowa dostawcy przestała istnieć,  a wraz z nią sam dostawca. 

 Zdarza się też, że  klient składając pierwsze dwa zamówienia, otrzymuje w dostawie nienaganny produkt, przy  trzecim - tym  na najwyższą kwotę, przychodzi towar wybrakowany, o obniżonej  wartości  lub całkowicie niezgodny z oczekiwaniami. Oszuści najczęściej  wykorzystują małe i średnie firmy, które nie  weryfikują  dostawców. Działają z  pełną  świadomością, że właściciela nie będzie stać na procesowanie się w sądzie arbitrażowym.   Szukając na ALIBABA  między innymi zwróć uwagę na:* MOQ - minimalna ilość w zamówieniu * GOLD SUPPLIER - status ten kosztuje Chińczyków bagatela 29800 RMB, jednakże dla oszustów taki wydatek to „kropla w morzu”,   * ASSESSED SUPPLIER,  * TRADE ASSURANCE.

Dużym firmom doradzam zastrzeżenie swego znaku towarowego w Chinach, bo może okazać się że pewnego dnia Twój wieloletni chiński partner biznesowy zrobi to za Ciebie, co skutkuje  stresem i  kosztownymi konsekwencjami.

 • Poproś w wycenę  jednostkową produktu  na warunkach FOB / cena produktu z wliczonym transportem do chińskiego portu /. 
 • Ustal czas produkcji, warunki gwarancji i reklamacji 
 • Zamów wzory, gdy przyjdą sprawdź je dokładnie, opisz z detalami - jeśli tego nie zrobisz – dostawca podejmie decyzję za Ciebie. 

Upewnij się, że partner zrozumiał Twoje potrzeby. Często okazuje się, że pracownicy w tłumaczeniach posługują się translatorami online, których tłumaczenia zostawiają wiele do życzenia.   

 • Podpisz kontrakt, zrób przedpłatę 
 • Sprawdź jakość produktu przed wysyłką - najlepiej w firmie produkcyjnej –  możesz udać się do Chin sam  lub zlecić kontrolę jakości ekspertom  na miejscu.

Znajdź rzetelną firmę spedycyjną • …i  zamów cały  kontener 20FT lub większy 40FT, bądź jeśli nie masz tyle towaru zleć LCL – dzieląc przestrzeń w kontenerze z innymi firmami. Nie zgadzaj się na organizację spedycji przez stronę chińską, bo okaże się, że nieoczekiwane  koszty dodatkowe zrujnują twoją kieszeń, a transport potrwa dłużej  niż się spodziewałeś.
 • odprawa celna – z wyprzedzeniem sprawdź,  czy dokumenty eksportowe zostały przygotowane przez sprzedającego  w poprawny sposób; poproś o dostarczenie niezbędnych certyfikatów, jeśli są one wymagane w zależności od specyfiki  produktu. 

Ile czasu potrzebujesz na wykonanie projektuOd momentu potwierdzenia wzorów, produkcja trwa od 35 dni wzwyż. Następnie załadunek i  transport do wskazanego portu załadunku 2-3 dni. Odprawa celna i załadunek na kontener 5-7 dni. Na transport morski - opcja najtańsza,  musisz przeznaczyć 30 dni i więcej, na transport kolejowy – znacznie szybszy -  ponad 2 tygodnie, na lotniczy – najdroższy - około tygodnia.

Przygotowania do targówDobrą praktyką jest  zaplanowanie wyjazdu na co najmniej półtora miesiąca wcześniej. Im prędzej załatwimy wizę, ubezpieczenie, kupimy bilet lotniczy i bilety komunikacji miejskiej w Chinach, zarezerwujemy hotel w pobliżu targów, zatrudnimy tłumacza, tym mniejszy stres,  szersze pole manewru  i przede wszystkim  duża oszczędność. Różnice w cenie potrafią być zaskakujące. 

Wsparcie ekspertaJeśli czujesz, że potrzebujesz asysty na którymkolwiek z opisanych etapów lub chcesz zlecić globalną usługę w biznesie z partnerem chińskim bądź tłumaczenie, polecamy nasze profesjonalne wsparcie w Twoim biznesie.